آشنایی با پتانک >> تاریخچه پتانک

با پتانك بيشتر آشنا شويد:

تمام آنچه برای بازی پتانک نیاز دارید یک دست توپ، یک عدد جک، و یک زمین با هر نوع جنس کفپوش می‌باشد. سطح زمین بازی مورد تائید فدراسیون بین‌المللی، می‌تواند پوشیده از هر جنسی باشد. در اقصی نقاط جهان بر روی ماسه، خاک، چمن، موکت و نوع زمستانی آن روی برف نیز بازی می‌شود. ابعاد زمین بازی دارای ٤ متر عرض و ١٥ متر طول در مسابقات رسمی بوده و این اندازه می تواند تا ٣ در ١٢ متر در مسابقات غیررسمی متغیر می‌باشد. توپ‌های استاندارد مورد تائید فدراسیون بین‌المللی پتانک، دارای ٧٠/٥ تا ٨٠ میلیمتر قطر و وزنی معادل ٦٥٠ تا ٨٠٠ گرم می‌باشند. جک استاندارد مورد تائید فدراسیون بین‌المللی پتانک، از جنس چوب و دارای ٣٠ میلیمتر قطر و وزنی معادل ١٠ تا ١٨ گرم می‌باشد.

شروع بازی پتانک با قرعه کشی از نوع پرتاب سکه می‌باشد. ورزشکار/ تیم پیروز جک و سپس اولین توپ را در زمین بازی پرتاب می‌کند. جک باید در محدوده بین بعد از ششمین متر و قبل از دهمین متر طول زمین فرود آید. در پتانک مبنای امتیازدهی نزدیک‌ترین توپ به جک می باشد و سایر توپ‌های تیم ملاک نمی‌باشند. در هر ست تنها یک تیم امتیاز می‌گیرد. مبنای تعیین برنده بازی در پتانک، کسب امتیاز ١٣ می‌باشد که در برخی مسابقات مانند لیگ‌ها، کسب امتیاز ١١ مسابقه را به اتمام می‌رساند. ست‌ها تا امتیاز ١٣ ادامه یافته و یک ورزشکار/ تیم به دور بعد راه می‌یابد. ترکیب شرکت‌کنندگان در پتانک به سه شکل امکان پذیر می‌باشد: انفرادی (١ بازیکن در مقابل 1 بازیکن که هر یک ٣ توپ دارد)، تیمی دو  نفره (٢ بازیکن در مقابل ٢ بازیکن که هر ورزشکار 3 توپ دارد) و تیمی سه نفره (٣ بازیکن در مقابل ٣ بازیکن که هر ورزشکار ٢ توپ دارد).

 پتانک یک رشته ورزشی تمرکزی فرانسوی است که فدراسیون بین‌المللی آن ١٠٨ سال پیش تاسیس و پس از گذشت سال‌ها فعالیت سرانجام در سال ١٩٨٦ توسط کمیته بین المللی المپیک (آی. او. سی.) شناسایی و رسمیت کامل دریافت نموده است. این رشته ورزشی که دارای ١٠٠ میلیون نفر عضو در سطح بیش از ١٤٠ کشور جهان است، تاکنون توانسته است بیش از ٦٠٠٠٠٠ نفر را با صدور مدارک مربیگری و لیسانس فنی به عنوان اعضای معتبر خود به آی. او. سی. معرفی کند. این رشته ورزشی علاوه بر شناسایی در انجمن جهانی فدراسیون‌های بین‌المللی ورزشی (گایسف / اسپرت‌آکورد سابق) و شورای المپیک آسیا عضو رسمی بازی‌های جهانی، بازی‌های مدیترانه، بازی‌های کشورهای مشترک المنافع، بازی‌های بشردوستی، بازی‌های ایالات کوچک اروپا، بازی‌های جنوب شرق آسیا، بازی‌های آمریکای جنوبی، بازی‌های آسیایی داخل سالن و بازی‌های اقیانوس هند بوده و به زعم مدیران ارشد آی. او. سی. شانس اصلی ورود به بازی‌های المپیک تابستانی می‌باشد. همچنین فدراسیون بین‌المللی پتانک تاکنون ٤٩ دوره قهرمانی جهان برگزار کرده است. انجمن بولس و پتانک جمهوری اسلامی ایران توسط برادران منوچهری ملی پوشان و قهرمانان اسبق ایران و جهان و پژوهشگران حوزه علوم ورزشی بنیان نهاده شد و در آذرماه سال ١٣٨٨ به عضویت فدراسیون‌های قاره‌ای و جهانی رشته‌های تحت پوشش درآمد و ضمن حضور در برنامه‌های بین‌المللی مصوب، به طور منظم مجامع عمومی، جلسات و سایر رویدادهای خود را تحت تقویم سالیانه برگزار کرده است. اين انجمن چند ورزشی به عنوان یگانه نهاد ملی عضو کنفدراسیون‌های آسیایی و جهانی شاخه‌های تحت پوشش، دارای شش کرسی اثرگذار بین‌المللی بوده و تنها مجری سیاست‌های فدراسیون‌هاى بین‌المللی رشته‌هاى ورزشى مذكور با فعالیت گسترده در جمهوری اسلامی ايران محسوب می‌گردد.